Zavrieť

10 technologických trendov v roku 2023

Experti na superodpočet na výskum a vývoj > Aktuality > Aktuality > 10 technologických trendov v roku 2023
Aktuality
13/01/2023

Trendy v oblasti technológií v tomto roku

Technológie sa čoraz viac rozvíjajú a uľahčujú nám náš každodenný život. Technologický vývoj nebude zaostávať ani v roku 2023!
Ktoré trendy v oblasti technológií budú rásť? Pripravili sme pre Vás TOP 10 technológií tohto roku.

Technologické trendy

1. Umelá inteligencia a strojové učenie

Umelá inteligencia (AI) sa už v minulom desaťročí tešila veľkému záujmu, ale naďalej patrí medzi nové technologické trendy. Jej vplyv na spôsob, akým žijeme a pracujeme sú len v počiatočnom štádiu. AI je už známa v oblasti rozpoznávania obrazu a reči, navigačných aplikácií, osobných asistentov v smartfónoch a v rôznych iných aplikáciách.

Inteligentné zariadenia tu budú aj v roku 2023, pretože dátoví vedci pracujú na domácich robotoch, spotrebičoch, pracovných zariadeniach, prenosných zariadeniach s umelou inteligenciou a mnohých ďalších! Umelá inteligencia sa bude ďalej využívať na rôzne analýzy s cieľom určiť základné súvislosti, pomôcť predpovedať dopyt po službách, lepšie rozhodovať o využívaní zdrojov a zisťovať meniace sa vzorce správania zákazníkov.

2. Datafikácia

Datafikácia je jednoducho transformácia všetkého v našom živote na zariadenia alebo softvér poháňaný údajmi. Predstavuje modifikáciu ľudských prác a úloh na technológiu poháňanú údajmi. Od našich smartfónov, priemyselných strojov a kancelárskych aplikácií až po spotrebiče poháňané umelou inteligenciou a všetko ostatné, dáta tu zostanú dlhšie, než si dokážeme predstaviť! Aby sme teda mali naše údaje uložené správnym spôsobom a boli v bezpečí, stali sa v našej ekonomike žiadanou špecializáciou.

3. Výpočtový výkon

Výpočtový výkon si už v digitálnej ére vydobyl svoje miesto, keďže takmer každé zariadenie je informatizované. Počítačová infraštruktúra, ktorá je budovaná práve teraz, sa bude v tomto roku vyvíjať len k lepšiemu. Zároveň už máme 5G a pripravujeme sa na éru 6G s väčším výkonom v zariadeniach, ktoré denne využívame.

4. Rozšírená realita

Rozšírená realita zahŕňa všetky technológie, ktoré simulujú realitu, od virtuálnej reality, rozšírenej reality až po zmiešanú realitu. V súčasnosti ide o významný technologický trend, pretože všetci sa občas túžime vymaniť z takzvaných reálnych hraníc sveta. Vďaka vytváraniu reality bez akejkoľvek hmatateľnej prítomnosti je a bude táto technológia masovo obľúbená medzi hráčmi, lekárskymi odborníkmi a v oblasti maloobchodu a modelovania.

5. 3D tlač

Kľúčovým trendom v oblasti inovácií a technológií je 3D tlač, ktorá sa používa na vytváranie prototypov. Táto technológia má vplyv na biomedicínske a priemyselné odvetvia. Nečakali sme, že si v budúcnosti budeme môcť vytlačiť reálny predmet z tlačiarne. Aktuálne je to však realita. 3D tlač je teda ďalšou inováciou, ktorá tu zostane a bude sa prehlbovať ruka v ruke s oblasťou umelej inteligencie, strojového učenia a modelovania.

6. Rozvoj genomiky

Genomika je technológia, ktorá dokáže študovať Vašu DNA a využívať ju na zlepšenie Vášho zdravia, pomáhať vám v boji proti chorobám a podobne. Predstavuje technológiu, ktorá skúma zloženie génov, DNA, ich mapovanie či štruktúru. Ďalej môže pomôcť kvantifikovať vaše gény a viesť k nájdeniu chorôb alebo akýchkoľvek znakov, ktoré môžu viesť neskôr k zdravotným problémom.

7. Nové energetické riešenia

Výsledkom svetovej snahy byť ekologickejší a šetriť našu planétu sú napríklad autá jazdiace na elektrinu alebo batérie a domy využívajúce ekologickejšie možnosti, ako je solárna a obnoviteľná energia. Ľudia si uvedomujú svoju uhlíkovú stopu a odpad, preto je jeho minimalizácia alebo premena na obnoviteľnú energiu ešte užitočnejšia.

Do konca roka sa predpokladá, že takmer 33 % svetovej elektrickej energie bude pochádzať z obnoviteľných zdrojov, pričom takmer 60 % (alebo najmenej 697 gigawattov) očakávaného nárastu pripadá na fotovoltaiku.

8. Blockchain

Blockchain ponúka bezpečnosť, ktorá je užitočná v mnohých smeroch. Najjednoduchšie možno blockchain opísať ako údaje, ktoré môžete len pridať, nie odobrať alebo zmeniť. To, že nemôžete meniť predchádzajúce bloky, ho robí takým bezpečným. Okrem toho sú blockchainy založené na konsenze, takže žiadny subjekt nemôže prevziať kontrolu nad údajmi, nepotrebujete dôveryhodnú tretiu stranu, ktorá by dohliadala na transakcie alebo ich overovala.

V roku 2023 bude čoraz viac priemyselných odvetví zapájať a implementovať technológiu blockchain.

9. Internet vecí (IoT)

Internet vecí bude aj v roku 2023 obrovským trendom. Už teraz umožňuje pripojenie zariadení, domácich spotrebičov, automobilov a mnohých ďalších zariadení k internetu a výmenu údajov prostredníctvom internetu. Ako spotrebitelia už používame IoT a profitujeme z neho. Môžeme si na diaľku zamknúť dvere, ak na to pri odchode do práce zabudneme, predhriať rúru cestou z práce a zároveň sledovať svoju kondíciu na hodinkách. Aj spoločnosti vďaka IoT profitujú omnoho viac, pretože im poskytuje vyššiu bezpečnosť, efektívnosť a rozhodovanie, a to vďaka dôkladnému zhromažďovaniu a analýze údajov. Táto technológia môže pomáhať pri prediktívnej údržbe, urýchlení lekárskej starostlivosti, zlepšení služieb zákazníkom a taktiež ponúknuť výhody, ktoré si ešte ani nevieme predstaviť.

10. Posilňovanie kybernetickej bezpečnosti

Kybernetická bezpečnosť sa nemusí javiť ako nová technológia, keďže je tu už nejaký čas, ale vyvíja sa rovnako ako iné technológie. Neustále sa prispôsobujú nové technológie na zvýšenie bezpečnosti. Pokiaľ tu budú hackeri, kybernetická bezpečnosť zostane trendovou technológiou a bude sa neustále vyvíjať, aby sa proti hackerom bránila. Hrozby sú stále nové a hackeri, ktorí sa snažia nelegálne získať prístup k údajom, budú v tomto roku naďalej hľadať spôsoby, ako sa dostať aj cez tie najprísnejšie bezpečnostné opatrenia.
______________________________________________________

Financovanie inovácií vyriešime za Vás. Všetky naše služby:

Superodpočet na výskum a vývoj
Revízia odpočtu na výskum a vývoj
Dotácie EÚ pre firmy
Osvedčenie o spôsobilosti vykonávať VaV
Patent box
Inovačný manažment

Ak máte záujem o bližšie informácie, neváhajte a kontaktujte nás.

Inšpiratívne príbehy inovatívnych firiem – stiahnite si bezplatnú brožúru plnú inšpirácie.
Ste na sociálnej sieti LinkedIn? My tiež! Sledujte aktuálne informácie na  LinkedIn ikona Ayming.

Zobraziť komentáre

Nekomentované

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *