Zavrieť

Firmy šetria vďaka superodpočtu

Termín na podávanie daňových priznaní sa blíži. Počas tohto obdobia firmy stále môžu využiť superodpočet na vedu a vývoj. Firmy majú stále dostatok času na jeho prípravu.

Superodpočet umožňuje firmám znížiť svoje daňové povinnosti a uvoľniť prostriedky na ďalší rozvoj. Superodpočet na výskum a vývoj bol dlhé roky jediným efektívnym nástrojom na podporu inovačných aktivít na Slovensku. Avšak zmena v roku 2022, keď sa jeho miera znížila na 100 percent, výrazne ovplyvnila motiváciu firiem, predovšetkým malých a stredných podnikov, zapájať sa do projektov. „Dáta jasne ukazujú, že atraktivita superodpočtu klesla najviac pre menšie firmy, ktoré nemajú zdroje na komplexné a náročné projekty bez výraznej podpory,“ hovorí Marek Repko zo spoločnosti Ayming.

Inovácie

Podpora inovácií je pre Slovensko kľúčová, keďže malé a stredné podniky tvoria stabilný pilier ekonomiky a sú životaschopnou základňou pre regionálny rozvoj. Z dostupných údajov však vyplýva, že od roku 2019 počet nových firiem využívajúcich superodpočet prudko klesol o viac ako 50 percent. Zatiaľ čo v rokoch 2019 až 2021 pribúdalo ročne 140 až 170 nových subjektov, v rokoch 2022 a 2023 to bolo už len 70 až 80. Hoci počet firiem využívajúcich superodpočet klesá, objem nákladov vynaložených na projekty dosiahol rekordnú úroveň 190 miliónov eur v rokoch 2022 a 2023. Tento paradox sa dá vysvetliť faktom, že firmy, ktoré superodpočet využívajú, investujú viac, aby dosiahli potrebnú úsporu. Napriek tomu je pokles v počte projektov zásadný, a to z 1 500 na 1 300 za posledné dva roky. Podľa analýzy Ayming až 50 percent celkovej daňovej úľavy v roku 2023 si rozdelilo len 12 spoločností.

Medzi najväčších čerpateľov patrili Slovnaft, ESET, MTS a Continental Matador Rubber, ktorí spoločne vykázali úľavy ,v hodnote 12,5 milióna eur. Všetko závisí od kvality podkladov a evidencie, akú firma, teda žiadateľ, má. Dôležité je rozhodnutie o príprave odpočtu neodkladať na ďalší rok hneď z viacerých dôvodov. Mnohé firmy možno nevedia, že zákon odmeňuje spoločnosti, ktoré kontinuálne odpočet uplatňujú, aspoň počas troch rokov, formou medziročnej bonifikácie. „To môže byť ďalší motivačný faktor pre spoločnosti, pretože len za tento rok medziročná bonifikácia  našim klientom priniesla takmer dva milióny eur,“ dodáva Repko. Pre firmy, ktoré pravidelne uplatňujú superodpočet, generuje medziročný nárast každoročne v priemere dodatočnú úsporu na dani viac ako 18tisíc
eur. Spoločnosť, ktorá uplatňuje superodpočet, ušetrí podľa Repka každoročne na dani v priemere viac ako 82 tisíc eur.

 

Ak výsledok kontroly bude negatívny, firma musí doplatiť daň.

Chyby

Fungovanie superodpočtu nie je zložité. Všeobecne platí, že firmy, ktoré investujú vlastné prostriedky do kvalifikovaných projektov, si môžu odpočítať 100 percent týchto výdavkov zo svojho daňového základu, čím si znížia daňovú povinnosť. Výhodou je, že superodpočet nemá sektorové ani veľkostné obmedzenie a že spoločnostiam naň vzniká automaticky nárok. Nechajte superodpočet na ozajstných odborníkov. S nesprávne uplatneným superodpočtom sa firma ľahko môže dostať do závažných problémov. Síce obrovská výhoda superodpočtu spočíva v tom, že nepodlieha schvaľovaniu, avšak daňový úrad môže prísť na kontrolu až päť rokov spätne. „Ak výsledok kontroly bude negatívny, firma musí doplatiť daň, penále a úroky z omeškania, ktoré sa môžu vyšplhať do závratných výšok a prevýšiť aj vygenerovanú úsporu,“ vysvetľuje Repko. Prvým krokom je správne identifikácia, či je firma na superodpočet kvalifikovaná, teda či skutočne realizovala výskumnovývojový projekt. Správne posúdenie vychádzajúce z OECD dokumentov, poznatkov, znalostí a skúseností najmä z daňových kontrol je kľúčové a práve chýbajúce skúseností sú najčastejším dôvodom veľkých chýb, cez ktoré sa projekty zle zadefinujú, čím sa ďalšie chyby nabaľujú ako snehová guľa.

Superodpočet nie je určený iba pre veľké spoločnosti, vedecké a vývojárske centrá a laboratóriá, ako by sa nám mohlo na prvý pohľad mylne zdať. „Tento nástroj slúži pre firmu každej veľkosti, ktorá už generuje alebo v blízkom období očakáva zisk. Žiaľ, pre začínajúce startupy odpočet zatiaľ nie je vhodný, avšak snažímesa presadiť zmeny, ktoré by to mohli v budúcnosti zmeniť. Ak ste však spoločnosť, ktorá pracuje na novom produkte alebo inovuje svoje portfólio, aplikuje pre nich neznámu technológiu, alebo aj známu technológiu novým spôsobom, či ktorá dostala špecifické zadanie od zákazníka, aj v tomto prípade už máte nárok na uplatnenie superodpočtu. My sme tu aj práve preto, aby sme vám pomohli identifikovať, na čo máte a nemáte nárok, a za to preberáme aj garancie,“ dopĺňa Repko.

Firmy šetria vďaka superodpočtu

Podpora

Malé a stredné podniky zohrávajú rozhodujúcu úlohu v inovačnom ekosystéme. Na rozdiel od nadnárodných korporácií sú tieto firmy stabilné, lokálne zakorenené a podporujú regionálnu zamestnanosť. Bez adekvátnej podpory však nedokážu investovať do rizikových a zložitých projektov. Menšie spoločnosti nemajú dostatok zdrojov na realizáciu inovatívnych projektov, ktoré sú nielen náročné, ale najmä ekonomické úžitky prinášajú spravidla neskôr. „Zníženie superodpočtu preto najviac zasiahlo práve ich, čo je pre Slovensko z dlhodobého hľadiska výrazné ekonomické riziko,“ dodáva Repko. V medzinárodnom porovnaní Slovensko výrazne zaostáva. Podľa dát Eurostatu sme v roku 2023 investovali do projektov len 1,04 percenta hrubého domáceho produktu, čo je najmenej z krajín V4. Na porovnanie, Česká republika investovala 1,83 percenta hrubého domáceho produktu, Poľsko 1,56 percenta hrubého domáceho produktu a Maďarsko 1,39 percenta hrubého domáceho produktu. Priemer Európskej únie je pritom na úrovni 2,22 percenta hrubého domáceho produktu. Tieto čísla jasne poukazujú na naliehavú potrebu zvýšiť investície do výskumu a vývoja, ak chceme ostať konkurencieschopní na globálnom trhu. Slovensko navyše patrí medzi krajiny, kde sa dlhodobo stretávame s odlevom mozgov, keďže domáce prostredie neponúka dostatočné stimuly pre špičkových výskumníkov a inovačné tímy. Existuje niekoľko konkrétnych opatrení, ktoré by mohli podporiť menšie firmy a zefektívniť využívanie superodpočtu. Zavedenie daňového kreditu by umožnilo firmám získať priamu finančnú podporu aj v prípade, že nedosahujú zisk, pričom tento model je úspešný v zahraničí a pomáha predovšetkým startupom.

Uvoľnenie služieb by znamenalo možnosť uplatniť náklady na freelancerov a živnostníkov, čo dnes nie je možné a bráni flexibilite projektov. Paušalizácia nákladov na energie by zjednodušila uplatňovanie výdavkov spojených s projektmi bez zbytočnej administratívy a komplikovaných výkazov. Digitalizácia procesu by umožnila elektronické podpisovanie projektovej dokumentácie a podávanie žiadostí, čím by sa administratíva stala rýchlejšou a menej zaťažujúcou. Ak by tieto opatrenia boli zavedené, superodpočet by sa stal atraktívnejším aj pre menšie firmy, ktoré dnes tento nástroj využívajú minimálne. Tým by sa posilnil celý inovačný ekosystém a Slovensko by mohlo lepšie čeliť globálnej konkurencii. Superodpočet je nástroj, ktorý dokáže generovať vysokú pridanú hodnotu. Každé euro vložené do projektov môže priniesť až 1,8násobok investície.

 

Zdroj: Hospodárske noviny, Ayming, Pressreader

Chcete aj vo Vašej firme uplatniť superodpočet na výskum a vývoj?
Zobraziť komentáre

Nekomentované

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *