Zavrieť

10 dôvodov prečo konzultovať superodpočet s odborníkmi

Ušetrite s nami na daniach vďaka superodpočtu na výskum a vývoj > Aktuality > Aktuality > 10 dôvodov prečo konzultovať superodpočet s odborníkmi

Prečo konzultovať odpočet na výskum a vývoj s odborníkmi?

Do výskumu a vývoja sa oplatí investovať vždy. Platí to pre spoločnosti všetkých veľkostí, pretože ak chcú napredovať, musia byť kreatívne, inovatívne a byť o krok vpred pred konkurenciou. A k tomu im má pomáhať aj superodpočet.

Superodpočet je zaužívané označenie pre odpočet výdavkov (nákladov) na výskum a vývoj. Jedná sa o nepriamy a motivačný nástroj štátu. Poskytuje spoločnostiam možnosť úľavy na dani z príjmu vďaka investíciám do výskumu a vývoju. Za rok 2023 si spoločnosti môžu od základu dane odpočítať 100 % nákladov na výskum a vývoj ako extra odpočítateľnú položku. Z každého investovaného 1 €, tak ušetria 21 %.

Konzultácia s poradenskou firmou Ayming

K superodpočtu je vhodné pristupovať systematicky a nastaviť celkový manažment projektov výskumu a vývoja. V takom prípade môže poslúžiť superodpočet ako štandardná forma financovania výskumnej a vývojovej činnosti. A aby aj vo Vašej firme bol superodpočet super, nebojte sa osloviť profesionálov s dlhodobými skúsenosťami v tejto oblasti a konzultovať s nimi vhodné postupy.
Najväčším motivátorom, prečo spolupracovať s poradenskou spoločnosťou, by mali byť tieto tri hlavné podnety:

  • Ušetriť čas zamestnancov, aby sa naplno venovali svojim aktivitám, ktoré poznajú a vďaka ktorým spoločnosť funguje.
  • Ušetriť peniaze, pretože zamestnanci sa budú venovať len tej činnosti, ktorá priamo súvisí so spoločnosťou, a ktorá jej dlhodobo zarába peniaze.
  • Istota, že uplatnený superodpočet bude aj skutočne správne uplatnený, a teda nie je na mieste obava z finančnej kontroly.

Ešte stále váhate zveriť superodpočet do rúk poradenskej spoločnosti? Tu je niekoľko konkrétnych dôvodov, ktoré Vás presvedčia, aby ste tak určite urobili.

1. Nemusíte plytvať časom na študovanie zákona a zisťovanie si potrebných informácií o superodpočte

Odborníci z poradenskej spoločnosti poznajú zákon, majú praktické skúsenosti a odborné znalosti. Majú zavedené overené pracovné postupy a metodiku uplatňovania superodpočtu, aby nimi šetrili Váš čas.

2. Vieme presne identifikovať, čo je výskum a vývoj

Odborníci z poradenskej spoločnosti majú naštudované účtovné postupy, metodické pokyny a optimálne aj medzinárodne uznávaný Frascati manuál pre identifikáciu výskumu a vývoja. Vieme kvalifikovane identifikovať potrebné činnosti. Konzultanti s vysokoškolským technickým vzdelaním nájdu vývoj a výskum aj tam, kde si Vy myslíte, že nie je.

3. Máme reálne skúsenosti s finančnou kontrolou

Odborná poradenská spoločnosť presne vie, ako treba postupovať v prípade finančnej kontroly. Pripravíme Vám dokumentáciu aj nad rámec zákona, ktorá pomôže pri obhajobe superodpočtu aj po niekoľkých rokoch od realizácie projektov. Optimálnymi sú aj nadnárodné skúsenosti so superodpočtom, najmä z Českej republiky, pretože naše legislatívy sú dosť podobné. Naši susedia využívajú superodpočet o niekoľko rokov dlhšie ako my, a teda majú už aj konkrétne skúsenosti s finančnými kontrolami, ktoré sa týkali superodpočtu.

4. Preberáme na seba zodpovednosť za prípadné škody, ktoré súvisia s poskytovaním služieb

Dôležité sú garancie za správnosť uplatneného superodpočtu. V prípade daňovej kontroly poradenská spoločnosť pomôže s obhajobou. Ak dôjde k pochybeniu, odmena je vrátená, všetky náklady spojené s obhajobou hradené a taktiež aj všetky priame škody, penále vyrubené finančnou správou a úroky z omeškania. A to nie sú zanedbateľné položky.

5. Vieme poradiť a nastaviť interné procesy

Ak sa správne nastavia interné procesy, superodpočet sa stane Vaším štandardným nástrojom na financovanie výskumu a vývoja. Poradenská spoločnosť Vám navyše pomôže maximalizovať ekonomický úžitok zo superodpočtu. Získate tým nový spôsob financovania ďalšieho rozvoja Vašej firmy.

6. Strážime termíny za Vás, aby ste mali všetky podklady pripravené včas

Projektový prístup je dôležitý aj pri superodpočte. Mať všetky podklady pripravené načas je nevyhnutné, keďže zákon presne určuje, čo a kedy máte mať pripravené. Určite sa nikto nechce dostať do časového stresu a nebodaj „prešvihnúť“ nejaký termín.

7. Sledujeme novinky a zmeny v zákone. Pomáhame prispôsobovať stratégiu firiem aj z dlhodobého hľadiska 

Legislatíva je živý organizmus, mení sa nepravidelne a občas aj nečakane. Mení sa výška odpočtu, raz je to 150 %, potom 200 %, od roku 2022 je to 100 %. Mení sa rozsah uplatniteľných nákladov, menia sa pravidlá, za akých sa môže alebo nemôže uplatniť superodpočet. Ak sa v informáciách už teraz strácate, nechajte to na poradenskú firmu, ktorá v tom má jasno a zmeny pravidelne monitoruje. V optimálnom prípade tie pozitívne zmeny dokonca aj iniciuje.

8. Využívate financovanie Vašich projektov prostredníctvom verejných zdrojov?

Financovanie projektov prostredníctvom dotácií alebo verejných zdrojov a superodpočtu sa vzájomne vylučujú. Poradenská spoločnosť Vám pomôže správne nastaviť financovanie z rôznych zdrojov tak, aby ste mohli využívať všetky možnosti.

9. V optimálnom prípade platíte za služby až vtedy, keď Vy ušetríte

Áno, možno sa to zdá neuveriteľné, ale presne tak fungujú tie správne poradenské spoločnosti. Všetky služby majú zahrnuté v jednom poplatku a fungujú na tzv. success fee (odmena za úspech). V poplatku sú, samozrejme, zahrnuté aj všetky garancie, a tak Vás nezaskočí žiadny dodatočný poplatok.

10. Sprevádzame Vás celým procesom súvisiacim s uplatnením superodpočtu

Vždy sme pripravení Vám pomôcť a obhájiť superodpočet aj po rokoch od jeho uplatnenia. Preto si vyberte poradenskú spoločnosť, ktorá má silné zázemie, prípadne aj nadnárodnú pôsobnosť.

V Ayming pracujeme presne podľa uvedených bodov. Nebojíme sa zodpovednosti a stojíme si za svojou odbornosťou podporenou bohatou praxou. Naše poradenstvo je založené na metodológii, ktorá vychádza z viac ako tridsaťročnej medzinárodnej skúsenosti skupiny aj každodennej praxe na Slovensku. Sme členmi niekoľkých pracovných skupín, ktoré komunikujú priamo s najvyššími predstaviteľmi štátu a spoločne sa snažíme o zlepšenie podmienok pre uplatnenie superodpočtu. Pre našich klientov sme partnerom.

Ak máte záujem o bližšie informácie, neváhajte a kontaktujte nás.

Inšpiratívne príbehy inovatívnych firiem – stiahnite si bezplatnú brožúru plnú inšpirácie.
Ste na sociálnej sieti LinkedIn? My tiež! Sledujte aktuálne informácie na  LinkedIn ikona Ayming.

Zobraziť komentáre

Nekomentované

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *