Zavrieť

Zaujímavé inovácie budúcnosti

Experti na superodpočet na výskum a vývoj > Aktuality > Aktuality > Zaujímavé inovácie budúcnosti
Aktuality
18 augusta, 2022

Výskum a vývoj vo svete

Výskumno-vývojové aktivity sa vo svete neustále rozvíjajú a dennodenne prinášajú nové zaujímavé nápady a inovácie s cieľom uľahčiť ľuďom život, šetriť čas, zvýšiť produktivitu a rast ekonomiky. V rámci inovatívneho procesu sa kreativite a fantázii medze nekladú. Vybrali sme pre Vás 5 zaujímavých noviniek v rámci celosvetového výskumu a vývoja.

Otestujte svoje vedomosti zo sveta inovácií!

Využitie nočnej solárnej energie

Slnečná energia, ktorá zvyčajne zo Zeme cez noc uniká, sa teraz podľa vedcov dá zachytiť. Prelomový objav austrálskych vedcov priblížil svet o krok bližšie k nočnej slnečnej energii. Vedci z University of New South Wales (UNSW) našli spôsob, ako ju využiť.

„Mohlo by to znamenať, že budeme schopní dosiahnuť najväčší sen o obnoviteľnej energii: výrobu energie, ktorú nepreruší západ slnka,“ tvrdia vedci.

Vedci UNSW používajú na zachytávanie infračerveného žiarenia termoradiačnú diódu – typ polovodiča, ktorý sa používa aj v okuliaroch na nočné videnie. Zachytenú energiu potom premieňajú na elektrickú energiu.

Lietadlo bez pilota s automatizovaným letom

Lietadlo bez pilota

Predstavuje táto inovácia budúcnosť letectva? Americký startup vyrába lietadlá bez pilota, aby zlacnil lietanie. Startup Xwing zo Silicon Valley sa špecializuje na výrobu lietadiel schopných lietať bez pilotov s cieľom zmeniť dochádzanie do práce lietadlom na lacnejší a efektívnejší spôsob cestovania.

O niekoľko rokov by sa mali začať objavovať taxi siete elektrických lietadiel na regionálnej úrovni alebo na dlhých trasách. Táto spoločnosť vyvinula softvér, ktorý sa dokáže spojiť s existujúcimi systémami riadenia letu a úplne automatizovať vzlet, let a pristátie lietadla.

Tulene s prilbou pomáhajú vedcom pri výskume klímy v Antarktíde

Tulene s prilbou

Keďže japonským vedcom bolo chladno, našli spôsob, ako vykonávať oceánografický výskum pod hrubým ľadom východnej Antarktídy. Do služby nasadili tulene s anténou na hlave.

Oceánska cirkulácia zohráva kľúčovú úlohu pri vývoji morských ekosystémov. V Južnom oceáne je veľmi slabo preskúmaná kvôli extrémnym klimatickým podmienkam. Antarktída drží rekord najnižšej nameranej teploty na Zemi, -89,2 °C.

Vedci prišli s projektom, v rámci ktorého vybavili osem tuleňov satelitnými záznamníkmi údajov. Záznamníky – pripevnené na ich hlavách – vážili približne pol kilogramu a mali veľkosť malej Rubikovej kocky.

Podmorský robot sprostredkováva zrakové vnemy a dotyk ľudí s morskými hlbinami

Podmorský výskumný robot

Podmorský robot OceanOneK sa ponoril až do hĺbky 1 km, preskúmal potopené lietadlá, lode a ponorku. Špeciálne funkcie tohto robota umožnili ľuďom, ktorí ho ovládali, pocit veľmi realistickej interakcie s hlbokomorským prostredím.

„Pohybujete sa veľmi blízko tejto úžasnej štruktúry pod hladinou mora a keď sa jej dotknete, stane sa niečo neuveriteľné. Naozaj ju cítite.“ Khatib, riaditeľ laboratória robotiky v Stanforde.

Inovácia robota OceanOneK mala dva ciele: preskúmať miesta, kam sa ešte nikto nedostal, a tiež ukázať, že ľudský dotyk a zrak sa dajú preniesť na tieto ďaleké miesta.

Najrýchlejší elektrický „lietajúci“ trajekt na svete

Lietajúci trajekt slúžiaci na prepravu

Dochádzanie do Štokholmu rýchlejšie než autom alebo metrom? Najrýchlejší elektrický trajekt na svete bude čoskoro premávať okolo Štokholmu so snahou zatraktívniť verejnú vodnú dopravu.

Candela P-12 Shuttle začne jazdiť v hlavnom meste Švédska v roku 2023 a jej tvorcovia tvrdia, že plavidlo je nielen najrýchlejším svojho druhu, ale aj energeticky najúčinnejším elektrickým plavidlom v histórii. Očakáva sa, že vďaka tejto inovácii bude námorná verejná doprava v meste atraktívnejšia než vlaky, autobusy a autá.

Naše články, ktoré by Vás mohli zaujímať

Nová podpora pre inovatívnych slovenských podnikateľov
10 dôvodov prečo inovovať!
Behind the success of the world’s ICT phenomenon

Obráťte sa na našich odborníkov na inovácie. Vyriešime za Vás:

Superodpočet na výskum a vývoj
Revízia odpočtu na výskum a vývoj
Dotácie EÚ pre firmy
Osvedčenie o spôsobilosti vykonávať VaV
Patent box
Inovačný manažment

Ak máte záujem o bližšie informácie, neváhajte a kontaktujte nás.

Inšpiratívne príbehy inovatívnych firiem – stiahnite si bezplatnú brožúru plnú inšpirácie.
Ste na sociálnej sieti LinkedIn? My tiež! Sledujte aktuálne informácie na  LinkedIn ikona Ayming.

Zobraziť komentáre

Nekomentované

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *